مرجع ماشین آلات صنعت چوب

شما بااستفاده از این سایت می توانید به راحتی از آخرین اطلاعات در زمینه ماشین آلات صنعت چوب مطلع گردید

نمونه هایی از دستگاه های پیشرفته درصنعت چوب

نمونه هایی از دستگاه های پیشرفته درصنعت چوب

این ماشین آلات که در صنعت چوب و مبلمان مانند ام دی اف کاربرد دارند وبرای راحتی، دقت و سرعت عمل مورد استفاده قرار می گیرند.


دستگاه چند کاره

در کارگاه های کوچک نجاری همواره نبود فضای کافی و به تبع آن کارایی دستگاه ها مد نظر خواهد بود. در همین راستا دستگاه های چند کاره در این صنعت طرفداران خود را دارد. یک دستگاه چند کاره مناسب ضمن آنکه صرفه جویی در فضای کارگاهی بهمراه دارد، قیمت تمام شده پایین تری نسبت به خرید چندین دستگاه جداگانه دارد. در نمونه های تکامل یافته و موجود در بازار میتوان به 3 کاره ها تا 7 کاره ها اشاره کرد. امکاناتی که این دستگاه ها در اختیار کاربر قرار می دهند میتوان به برش کاری، کفرند گی، گندگی و فرزکاری اشاره کرد. در ادامه یکی از کامل ترین نمونه این دستگاهها را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم.

دستگاه خراطی

با استفاده ازماشین خراطی میتوان چوب را گرد کرد و به شکل های مختلف درآورد. که در ساخت پایه و اجرا دکور چوبی مورد استفاده قرار میگیرد. عموماً ماشین های خراطی را به 3 دسته تقسیم بندی می کنند:

الف) ماشین خراطی ساده

ماشین خراطی ساده یا ماشین تراش چوب را می توان رابطی بین ابزارهای دستی و ابزارهای ماشینی دانست زیرا مهارت تکنیسین با ابزار دستی توام با حرکت مکانیکی ماشینی شده است.

ب) ماشین خراطی کپی تراش دستی و یا اتوماتیک

ماشین های کپی تراش خارجی تقریباً همان ماشین های خراطی هستند با این تفاوت که در ماشین های خراطی فرم دادن چوب بوسیله ابزار با دست طبق نقشه انجام می شود ولی در کپی تراش مغار های خراطی در قسمت های مشخص جای ابزار در روی ماشین ثابت می گردد و فرم کار از روی شابلون انجام می شود.

ج) ماشین خراطی CNC

ماشین سی ان سی خراطی توانایی حکاکی و ماشین کاری انواع اشکال هندسی و نرده های چوبی را دارا می باشد و مجهز به 3 تیغه براده برداری جهت افزایش کیفیت و کاهش مدت زمان است.

دستگاه دورکن

در کارگاه ساخت کابین و مبلمان صفحه ‌ای کوچک و تازه کار دقیق ترین و بهترین گزینه برای انجام برش اره دورکن می‌باشد. این وسیله حسب نیاز کارگاه و حجم تولید آن در ابعاد، توان و تکنولوژی های مختلف ساخته و روانه بازار می‌شوند. این دستگاه دارای توانایی برش بسیار خوبی را در زوایای مختلف دارد و هنگام خرید دستگاه دور کن چند نکته اساسی را همواره باید مد نظر قرار داد. برای برش صاف و یک دست، دستگاه نباید لرزش ملموسی داشته باشد، تیغه ها نباید لقی داشته باشند و همینطور میز ریلی دستگاه لقی نداشته باشد. گونیای طولی به خوبی و محکم در اندازه مورد نظر ثابت شود. سرعت چرخش تیغه بالا باشد. حتماً دستگاهی خریداری شود که نکات ایمنی کاربری در آن با استاندارد های روز دنیا منطبق باشد. برش گونیا و صاف و بدون لب پریدگی صفحات و آپشن های ایمنی همچون قفل تیغه هنگام برخورد با انگشتان دست و ایمنی سیستم برق کشی و سپر چاقویی مناسب و برش دقیق تحت زوایای مختلف همواره از نکات مهم و قابل نقد این دستگاه ها به حساب می‌آیند. امروزه این دستگاهها در چند نوع متفاوت از نظر اندازه و قابلیت هایی همچون خط زنی پیش برش و کنترل دستی و یا سی ان سی اندازه برش و تنظیم ارتفاع تیغه و تنظیم زاویه تیغه برش می‌توان اشاره نمود. در ادامه توضیح بیشتری در این رابطه داده شده است.

دستگاه رنده

قبل از انجام هر عملیات مصرفی روی چوب باید از وجوه مختلف دارای سطحی صاف و مسطح داشته باشد. بنابر این برای مسطح کردن، یک رو نر و یک رو کردن و یا دو راهه زدن با دقت و سرعت مقبول از ماشین کفرند استفاده می‌شود. در بازار ماشین های کفرند را بر اساس اندازه عرض میز کارگیری می‌شناسند.

انواع ماشین رنده و کاربرد آنها

الف: ماشین های کفرند قدیمی، که هنوز هم در بازار یافت می‌شوند و پیشبرد کار به صورت دستی است و موارد ایمنی در آنها کمتر رعایت شده است.

ب: ماشین های کفرند مجهز به دستگاه هدایت کننده چوب، در این نوع از کفرندها یک دستگاهی نصب است که روی چوب قرار گرفته و آنرا پیش میبرد و با سرعت ثابت از روی تیغ عبور می دهد. از آنجا که در این نمونه دست به تیغه نزدیک نمی‌شود این دستگاه از ایمنی بالایی برخوردار است.

ج: ماشین های کفرند خاص: در این ماشین ها ممکن است چهار تیغه یا بیشتر روی یک قطعه کار کنند. از این نمونه معمولاً در کارگاه های تولید پارکت استفاده می‌شود. حتی ممکن است بر حسب نیاز دستگاه طوری طراحی شود که همزمان عملیات فرز کاری نیز روی قطعه انجام شود و بطور کلی در تقسیم بندی‌ها این دسته ازماشین آلات در دسته کفرند ها قرار می‌گیرند. در ادامه در مورد آنها بیشتر توضیح خواهیم داد.

نادری، محمد. « نمونه هایی از دستگاه های پیشرفته درصنعت چوب»، ابزار چوب

[ بازدید : 486 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]

[ شنبه 11 شهريور 1396 ] [ 11:51 ] [ نادری ]

[ ]

ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود آهنگ جدید دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب انجام پروژه متلب انجام پروژه های دانشجویی مجله اینترنتی دلنا ابزار وبلاگ حرفه ای
بستن تبلیغات [X]