مرجع ماشین آلات صنعت چوب

شما بااستفاده از این سایت می توانید به راحتی از آخرین اطلاعات در زمینه ماشین آلات صنعت چوب مطلع گردید

ماشین آلات صنایع چوبی و ام دی اف (MDF)

ماشین آلات صنایع چوبی و ام دی اف (MDF)

در دنیای امروز لزوم استفاده از ماشین آلات بر هیچکس پوشیده نیست، در زمان حال حدود 70 الی 80 درصد تمامی کارها توسط ماشین آلات صنعتی انجام می شود و در بخش صنایع چوب هم از این قاعده مستثنی نیست.


این ماشین آلات که در صنعت چوب و مبلمان صفحه ای مانند (ام دی اف) کاربرد دارند برای راحتی، دقت و سرعت عمل در این بخش ها مورد استفاده قرار می گیرند.

در حال حاظر شرکت های سازنده اینگونه ماشین آلات، باهم جهت ساخت ماشین های بهتر با کارایی بالاتر به رقابت خیلی نزدیک و فشرده ای پرداخته بطوری که ماشین آلات تولید شده توسط آنها دیگر حکم یک ماشین را نداشته و شامل مجموعه ای از ماشین آلات است که در یک محصول کنجانده شده است.

انواع دستگاه های سی ان سی (CNC)

دستگاه سی ان سی سوراخ کاری

اصلی ترین مرحله کار بعد از برش در ساخت مبلمان صفحه ای انجام سوراخکاری ، فرزکاری و شیار زنی قطعه کار در وجوه مختلف قطعه کار می باشد و در این راستا یکی از کاندید های ایده آل برای کارگاه های کوچک (سی ان سی) سوراخ زن می باشد. این نوع از cnc ها دارای میزکار قائم می باشند بطوری که قطعه سوار بر ریل شده و به زیر کار هدایت می شود که این پروسه نیز توسط یک موتور سروو (servo)کنترل می شود. همچنین این وسیله دارای یک مجموعه کار آمد از انواع مته افقی و عمودی، فرز و در بعضی موارد تیغه برش می باشند. و همچنین نرم افزار و کنترلر چنین سیستمی از نکات حائز اهمیت است که در ادامه به خصوصیات فنی نمونه ای از این نوع سی ان سی ها و نحوه ارتباط با اپراتور پرداخته می شود.

دستگاه سی ان سی فلت یا صفحه ای

سی ان سی های تخت در ساده ترین حالت متشکل شده است از یک میز و ابزار متحرک و یک واحد کنترل کامپیوتری. با توجه به نیاز کارگاهی و نوع کارکرد در سایزهای مختلف و مشخصات فنی متفاوت ساخته می شود. حرکت ابزار دستگاه سی‌ان‌سی تخت عموماً در راستای محورهای z ,y ,x کنترل می‌شود. قبل از انجام هر نوع عملیات توسط دستگاه (برش، حکاکی و یا سوراخکاری روی قطعه) طرح توسط کامپیوتر بصورت مجموعه کدهای G درآمده و به کنترلر ارسال میگردد. حرکت ابزار به صورت مستقیم یا مورب توسط موتورهای استپر(پله ای) یا سروو((servo موتورها برای ارائه حرکت‌ بسیار دقیق انجام می‌شود. این عملکرد موتورها تحت کنترل یک کنترلر متصل به کامپیوتر یا یک کنترلر حاوی میکروکامپیوتر خواهد بود. دامنه عملکرد این نوع از سی ان سی ها علاوه بر میزان تکامل و پیشرفته بودن آن وابستگی زیادی به مهارت اپراتور و نحوه طراحی قطعات دارد. عموماً این دسته از CNC از تکنیک خلأ برای نگه داشتن قطعه بهره میبرند. در ادامه به مشخصه های یک دستگاه استاندارد از این طیف cncها پرداخته میشود.

دستگاه سی ان سی کنسولی

بطور کلی در صنایع چوب برای انجام همزمان حکاکی برش کاری همچنین سوراخ کاری و شیارزنی در قطعه کار، بر حسب نیاز و نوع پرداخت سی ان سی کنسولی 3، 4 و یا 5 محور یکی از بهترین گزینه ها است. در این نوع از سی ان سی ها، قطعه نگاه دار بصورت واگنهای مکنده متحرک طراحی شده و طوری جاگیری میکنند که در نهایت قطعه نگهدارها در معرض ابزارها نخواهد بود. این سی ان سی ها دارای کنسول متشکل از چندین نوع تیغه و انواع مته و فرز می باشند همچنین با توجه به قابلیت تعویض پرسرعت این ابزارها افزایش سرعت روند ساخت قطعات مورد نیاز را تسهیل کرده است. میز کار این سی ان سی ها نوعاً در ابعاد حدودی 3.5*1.2 ساخته میشوند تا علاوه به فضای کوچک جاگیری، در صفحات اندازه متوسط چوبی کاربردی تر باشند. این نوع از سی ان سی ها از کنترلرهای قدرتمند و نرم افزارهای حرفه بهره میبرند که در ادامه به خصوصیات فنی نمونه ای از این نوع سی ان سی ها پرداخته خواهد شد.

معرفی و عملکرد دستگاه اره فلکی

ماشين اره نواری عمودی، از اولين ماشين های عمومي صنايع چوب به شمار ميرود كه در سال 1725 میلادی در انگلستان ساخته شد و به تدريج به شكل امروزی تكميل گرديد. از اين ماشين، در صنايع مختلف چوب بری و تبديل گرده بينه های قطور به تراورس، الوار يا تخته استفاده می شود. انواع ماشين های اره نواری در كارگاه های بزرگ و كوچك، صنايع مبلمان و چوب بری‌ها کاربرد داشته و از آنها میتوان برای برش‌های طولی، عرضی، ساخت اتصالات چوبی، برش‌های تحت زاويه و مورب نیز استفاده كرد. در ادامه انواع اره فلکه و نکات ایمنی حین استفاده ومشخصات فنی برند های مختلف مورد نقد و بررسی قرار میگیرد.

نادری، محمد «ماشین آلات صنایع چوبی و ام دی اف (mdf)»، وودینر

[ بازدید : 548 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]

[ چهارشنبه 8 شهريور 1396 ] [ 10:23 ] [ نادری ]

[ ]

ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود آهنگ جدید دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب انجام پروژه متلب انجام پروژه های دانشجویی مجله اینترنتی دلنا ابزار وبلاگ حرفه ای
بستن تبلیغات [X]